Loading
Показать теги

Багатство історії: замки і фортеці України

Багатство історії: замки і фортеці України

Україна – справжня скарбниця не тільки пам'ятників природи, а й архітектурних перлин. Замки та фортеці – це наша гордість. Саме вони зберігають в своїх стінах багатовікову історію нездоланності та сили духу нашого народу. Хочете відчути цю велич на власному досвіді? Для цього потрібні лише вільний уїк-енк, хороша компанія і правильний вибір локації. З останнім ми вам із задоволенням допоможемо.

Одеська фортеця (Карантин, Аркада)

Колись на цьому місці була справжня фортеця, але до нашого часу збереглися тільки маленькі клаптики: пара веж Карантину (карантинна зона для кораблів), залишки Андріївського бастіону й Аркада.

Раніше тут розташовувалася турецька фортеця Хаджибей, але вона була зруйнована у ході російсько-турецької війни. Для контролю узбережжя Катерина ІІ наказала збудувати нову споруду. Спочатку вона була земляною, мала 5 бастіонів, а по всьому периметру була обнесена ровами і валами.
Крім видів фортеці, тут відкриваються і неповторні краєвиди на море.

Адреса: м. Одеса, ул. Маразлієвська, 1, парк ім. Шевченко

Аккерманська фортеця, Білгород-Дністровський

Фортеця дуже добре збереглася, незважаючи на те, що їй близько 8 століть. Загальна довжина стін доходить до 2,5 км, а висота веж варіюється від 5 до 15 м. По одну сторону фортеця захищена Дністровським лиманом, а з інших (захід, південь, схід) - обнесена ровом.
Всього будова нараховувала 34 вежі, але до наших днів збереглося лише 26. Деякі з них були порожніми і служили житловими приміщеннями. Частина веж оповита легендами і переказами, за що отримала окремі назви: вежа Пушкіна і Овідія, Комендантська, Темница, Скарбниця.

Полюбилася ця фортеця і режисерам фільмів: на території Аккермана знімалися «Капітан Немо», «Адмірал Ушаков», «Зцілення любов'ю», «Отелло», «20 років потому» і навіть відомий свого часу телесеріал «Приречена стати зіркою».

Адреса: м. Білгород-Дністровський, вул. Адмірала Ушакова, 2В

Замок-садиба Попова, Василівка

Потужна, просочена духом боротьби будівля кінця 19 століття. Поєднує вона в собі основну мелодію неоромантизму і деклька ноток готики та бароко. Впевнені, що середньовічні принцеси не проти були б очікувати свого принца саме в такому замку.
У головному корпусі декылька століть тому можна було побачити величезний бальний зал для прийомів і світських гулянь, картинну галерею, бібліотеку з безліччю рідкісних книг, а також вражаючі дзеркальні кімнати.

На жаль, радянські часи забрали у сучасників можливість помилуватися всім багатством садиби. Залишилися тільки катерна, стайня, пара флігелів, дозорна башта і навколишні зубчасті стіни з залізними воротами. Хоча для захоплення вистачить і цього!

Адреса: Запорізька область, Василівка, вул. Гагаріна, 12

Замок-палац Кеніга, Шарівка

Замок барона Кеніга вражає своєю розкішністю і пишністю. Виявляється, на цукровому бізнесі можна заробити достатньо грошей для будівництва такого шедевра! Замок виконаний у неоготичному стилі, вхід прикрашений восьмигранними башточками зі шпилями. Всього будова нараховувала 26 кімнат. До наших днів у відмінному стані зберігся кабінет графа з вишуканими меблями і бібліотека з підбіркою унікальних книг.


На окрему увагу заслуговує і ландшафтний парк з неперевершеною липовою алеєю.

Адреса: Харківська область, Шарівка

Цитадель Батуринської фортеці, Батурин

Батурин - місто, про яке знає кожен з нас ще зі школи. Він був відомим центром козацтва, важливим політичним центром.

Цитадель будувалася як резиденція трьох українських гетьманів: І. Мазепи, Д. Многогрішного та І. Самойловича. Битва 1708 року, в ході якої загинуло майже все населення міста, залишила від фортеці тільки руїни. До 2009 року вдалося реконструювати оборонні вежі, палац гетьманів, навколишні стіни і Воскресенську церкву.

Адреса: м Батурин, вул. Партизанська, 2

Замок-палац Даховських, Леськове

Чимось нагадує Чернівці. Автором цієї будови був поляк Казимир Даховський, який вирішив звести на своїх землях щось схоже на Умань.

Замок виконаний у кращих англійських традиціях: в центрі прямокутна вежа, а по периметру - круглі з зубчастим верхом. Всередині можна знайти унікальні полотна і красиві скульптури. Прилеглу територію прикрашає озеро з «острівцем любові». Сьогодні вхід туристам на територію замку закритий, але можливі винятки.

Адреса: Черкаська область, Леськове

Замок-музей Радомисль, Радомишль

Унікальна перлина Полісся. Краса чекає на вас ще на підході до замку: блакитні, нехай і злегка вкриті ряскою, озера і багато зелені. Колись на цьому місці працювала паперова фабрика, яка була зруйнована під час козацьких повстань. На руїнах спорудили млин, який згодом розрісся до масштабів замку.

Всього в будівлі три крила, а по центру розташувалася 8-поверхова вежа. Щоб потрапити сюди, потрібно буде подолати 158 сходинок.
Паломників це місце приваблює  добіркою з 5 тисяч ікон. Центральний експонат експозиції - ікона Миколи Чудотворця, висічена на камені.

Адреса: Житомирська область, Радомишль, вул. Плетенецька, 15

Замок Річарда Левове Серце, Київ

Звичайно, Андріївський узвіз - місце надзвичайно красиве і пам'ятників архітектури тут вистачає. Але ця жовта будівля заслуговує вашої уваги.
Побудована вона була не зовсім законно, та ще й по краденому проекту. Розповідають, що після того, як помер автор проекту Дмитро Орлов, у будинку з'явилися духи і нечиста сила. Ніхто не міг довго затримуватися у цьому маєтку. Але коли легенди відлякували наших співгромадян?

Сьогодні замок зберіг свій первозданний вигляд. Його фасади прикрашені декоративними елементами, характерними для такого типу споруд: всілякі шпилі, башточки, зубчасте окантування тощо.

Адреса: м. Київ, Андріївський узвіз, 15

Фортеця «Білий лебідь», Меджибіж

Ця будова 14 століття - ще один приклад фортеці, яка непогано збереглася. Межиріччя Бужка і Південного Бугу завжди було важливим стратегічним місцем в оборонних стратегіях нашого народу, тому не дивно, що на зміцнення стін замку були кинуті такі сили.

Назву «Білий лебідь» пов'язують з тим, що раніше стіни замку постійно білили і у відображенні в річці він нагадував цього благородного птаха.
Світові війни трохи зіпсували екстер'єр фортеці. Сьогодні триває реставрація палацу, вже закінчені роботи в Лицарській вежі з оглядовим майданчиком, місцевій церкві і казармах. Останні, до речі, зайняті музейними експозиціями.

Адреса: Хмельницька область, Меджибіж, вул. Замкова, 1

Кам'янецький замок, Кам'янець-Подільський

Справжнє диво України розташоване на півострові, який вкритий скелями, в каньйоні річки Смотрич. Таке розташування надає фортеці ще більшої загадковості та заряджає її духом Середньовіччя. При цьому завдання для туристів трохи ускладнюється: щоб потрапити до замку потрібно буде пройтися по досить довгій доріжці під гірку.

Обов'язково відвідайте Денну вежу, адже звідси відкривається чудовий вид на околиці. Неодмінно варто звернути увагу і на підземелля Комендантська вежі, а також на Папську і Чорну вежі.

Адреса: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський, вул. Замкова, 1

Нова Дубенська фортеця, Тараканів

Ось він, рай фотолокацій. Звивисті вулички між покритими старовиною стінами, плющ й інша рослинність, яка щільно покриває цеглу - хіба не краса?
Із зовнішнього боку бастіон оточений 7-метровою стіною і ровом. А потрапити всередину можна через підземний вхід, який ще не кожен знайде.

Звичайно, час не пошкодував фортецю, більшість стін помітно знівечені, арочки засипалися. Але подивитися все ще є на що! Збереглося, зокрема, багато підземель. Але досліджувати їх потрібно дуже обережно.

Адреса: Рівненська область, Дубенський район, с. Тараканів

Замок Любарта, Луцьк

Візитка Луцька, яку всі впізнають за високою прямокутною вежею з зубчастим дахом. Крім неї є ще вежі поменше: Стирова і Владича.

Замок обнесений довгою цегляною стіною, а всередину можна потрапити через центральні ворота. Тут на вас чекає ціла підбірка музеїв: музеї кераміки, живопису, зброї, дзвонів, книгодрукування.
А у внутрішньому дворику є подарунок для фанатів Гаррі Поттера: величезні шахові фігури.

Адреса: Волинська область, м. Луцьк, вул. Кафедральна, 1A

Свірзький замок, Свірж

Справжній красень у стилі ренесанс. Вперше на замок краще подивитися трохи здалеку: він побудований на пагорбі, завдяки чому чудово відбивається у озері, що розташоване поруч.

Взагалі замок виглядає досить компактно, хоча помаранчеві дахи непогано виділяються на тлі зеленого полотна. Від пишного колись палацу збереглися тільки різьблені віконниці, кам'яні вази, фронтони. Всередині замку збереглися прикрашені бійниці і старовинний камін. А на фасаді західної кутової вежі примостився рельєфний грифон - ще одна оригінальна частина колишньої споруди.

Адреса: Львівська область, с. Свірж

І це тільки маленька частина замків і фортець України. Хочете поринути у світ Середньовіччя, відчути себе ненадовго лицарем, принцесою або просто добре відпочити на вихідних? Обирайте один із запропонованих варіантів і вперед до пригод!

Категорії: Огляди
Схожі статті

Коментарі:

Схожі статті

Фестивалі, концерти, Театри, Виставки